Menu

Staff & Governors

Senior Leadership Team (SLT)

Feltonfleet Senior Leadership Team
L-r: Mr Kumar, Mr Pomeroy, Mr Rochford, Mr Breakwell, Mrs Lance, Mr Starkey, Mrs Burton Smith, Mr Carradine, Mr McKinlay

Headmistress
Mrs S Lance BD, PGCE (Religious Education)

Deputy Head (Welfare & Community), DSL
EA Carradine BA, PGCE, GCPS (Maths)

Assistant Head (Teaching & Learning)
SJ Pomeroy MA (Ed), BSc (Hons), PGCE  (Science)

Assistant Head (Co-ordination & Operations)
PJ Breakwell BEd, Cert.Ed   (History Subject Leader) 

Assistant Head (Digital Learning & Pupil Tracking)
GJ Starkey BA (Hons), PGCE   (Digital Learning Subject Leader) 

Head of Boarding, Primary Deputy DSL
MJ Rochford BSc (Hons), PGCE  (Geography Subject Leader) 

Head of Pre-Prep, Deputy DSL - Pre-Prep
Mrs A Burton Smith MA, QTS    

Head of Upper School and Senior School Liaison, Deputy DSL - Prep
N Kumar MA (Hons), MA Journalism,  PGCE   (English) 

The Governing Body

Chairman - GD Ashbee

Mrs E Anderson BA, LLB, JP

D Barry BSc, MA, GDL

Mrs R Bishop CBE

R Bray

Mrs T Harvey Med, RSA, FCoT

PA Howard BSc, ACA

Mrs S Humphrey BA Hons, PGCE

Mrs M Jenner MBE JP

G Owton BA

MG Sadler MA, LLB, FCCA

Ms C St-Gallay BA Hons, PGCE, JP

Prep School Teaching Staff

Mrs O Allocco BA, MsC, PGCE    Modern Foreign Languages

CE Andrews MA, BMus (Hons), PGCE    Director of Music

Mrs A Bennett BSc (Hons), PGCE   Year 4 

S Blewitt BA (Hons), QTS    Year 8 Leader, Positive Living Subject Leader, Mental Health Leader, PE, Boys Games

Mrs C Carradine MManSci (Hons), DEUF, PGCE    Maths Subject Leader

T Cheeseman RFU Coach   Boys Games, GAP Manager Enrichment Programme Leader 

Miss E Cherry BA (Hons), PGCE   Head of Lower School, MFL 

Miss M Cluzet   Language Assistant and GAP Student 

AW Coetzee BA, QTS    Deputy Head of Boarding, Art Subject Leader, Boys Games

Ms M Connolly BEd    English 

Mrs D Denney BSc (Hons), PGCE   Year 6 Leader, English, Girls Games  

Mrs L Doherty BA (Hons), PGCE   Lower School English & Maths 

Mrs HLA Dunlop BA (Hons), PGCE   English Subject Leader, Girls Games 

Ms EV Elsom BSc (Hons)   Design Technology Subject Leader, Girls Games

S Falconi BSc (Hons), PGCE   Science Subject Leader, Outdoor Education, Boys Games

M Farmer PhD, MSc    Maths 

Mrs N Garty BMus, LTCK, KRSM, LRAM    Music

Mrs E Horton DEUG and Licence    Modern Foreign Languages 

Mrs F Houston BA (Hons), PGCE, PGC (SEN)   Head of Learning Enrichment (SENCo)

Mrs MC Jackson BSc (Hons), PGCE   Lower School Maths, Head of Girls Games

Mrs N James MA NPQSL   Learning Enrichment Teacher, EAL

Mrs N Karaca BA (Hons), QTS    Modern Foreign Languages Subject Leader              

Miss H Marland BA (Hons), PGCE, BTEC   Year 3 Leader 

Mrs H Marsh BA (Hons)   Classics Subject Leader 

Ms FM Morrison BA (Hons), PGCE   Maths 

Mrs K Morrison BEd (Hons)   Year 3 

R Palmer-Leeraar BSc (Hons), PGCE    Science, Boys Games   

D Pearce BEd (Hons)    Year 4 

Mrs S Ralston BA (Hons), PGCE    Year 3  

Mrs C Redman BA, Cert.Ed    Girls Games

Mrs SEJ Robinson BSc (Hons), PGCE   Maths

Mrs H Rochford MSc BSc (Hons), PGCE, Level 5 SPLD   Deputy SENCo 

Mrs N Shervell BSc (Hons), PGCE    Maths 

EW Smith BSc (Hons), PGCE, CMI, RFU    Director of Sport   

Mrs J Stewart LLB (Hons), PGCE, QTS   Year 4 Leader

DJ Swann BA (Hons), PGCE    Director of Drama

J Thompson BA (Hons), QTS    Year 7 Leader, Head of PE and Boys Games  

P Watts BA (Hons)    Religious Studies Subject Leader, English

Mrs E Weinel BMus (Hons), PGCE   Music

Mrs ML Williamson BA (Hons), PGCE    History, English 

Mrs J Woodward BEd (Hons)   Geography, PE, Girls’ Games 

Miss A Wright BSc (Hons), PGCE    Head of Middle School, Year 5 Leader, Games & PE

Pre-Prep Teaching Staff

Head of Pre-Prep - Mrs A Burton Smith MA, QTS 

Deputy Head of Pre-Prep - Mrs E Ostle BEd (Hons)    

Miss A Adams BSc (Hons), PGCE    Reception

Ms N Cordeaux-Brooks  NVQ L3    Teaching Assistant

Miss C Day  BMus, MMus, PGCE    Year 2 

Miss L Frayne NNEB    Teaching Assistant  

Miss D Hodgetts NNEB    Teaching Assistant

Mrs Y Ip BA (Hons), EYFS    Nursery 

Miss E Leach BA (Hons)    Year 2

Miss H Offen BA (Hons), NNEB, EYPS    Nursery

Miss E Rowe BSc, PGCE    Reception

Mrs M Sabbagh NCFE, Licence, QCF    Teaching Assistant

Mrs E Sparshatt Mont.Dip   Teaching Assistant

Mrs S Stapely BA (Hons), PGCE    Year 1

Academic and Pastoral Support

Mrs F Houston BA (Hons), PGCE, PGC (SEN)   Head of Learning Enrichment (SENCo)

Mrs H Rochford MSc, BSc (Hons), PGCE    Deputy SENCo

Mrs N James MA, NPQSL    Learning Enrichment

DG Jones BA (Hons), PGCE, MA    Learning Enrichment (English)

Mrs N Shervell BSc (Hons), PGCE    Learning Enrichment (Maths) 

Mrs E Baxter Dip Couns, Dip Play Therapy, MBACP (Accred)    School Counsellor

Support and Estate Staff

Mr J McKinlay    Bursar and Clerk to the Governors          

Mrs H Tripp    Headmistress’s PA 

Mrs J Williams BA (Hons)    Registrar

Mrs D Hillyer BA (Hons)    Head of Marketing  

Miss A Jahanbini  BA (Hons)    Financial Assistant  

Mrs J Cardona    Bursar’s Assistant 

Mrs N Holmes    Office Receptionist

Mrs G Ractliff    Office Receptionist

Mrs E Hurst-Frost   BA (Hons)   Operations Assistant 

Mrs B Russell    Administrative Assistant 

Mrs E Spratley    Administrative Assistant

Mrs E Burnside BA (Hons), MCLIP    Librarian 

Mr P Sumner    Network Manager  

Mr A Langley BSc (Eng) (Hons)    IT Technician

Mrs A Manley   DT Technician

Mrs A Whitaker BSc (Hons)    Science Technician

Miss K Emery    Matron

Ms A Edwards    Matron      

Mrs R Knox    Night Matron

Mrs H Rochford MSc, BSc PGCE    Houseparent

Dr A Mead   School Medical Officer          

Mr T Coombs   Caretaker

Mr R Stephens   Maintenance

Mr J Vaughan-Davies   Estates Manager 

Mr G Ractliff   Grounds Assistant

Mr L Corby   School Crossing Patrol (PM)

Mr N Holmes   Bus Driver

Mr S Huthwaite   Bus Driver

Mrs P Talbot (Holroyd Howe) Catering Manager          

GAP Tutors

Toby Buchner

Sam Chapman

Skye Mahony

Bella Reynolds

Visiting Staff - Music

Mrs A Allen BA (Hons), PGCE    Piano

Mr W Brown NVQ (IV)    Percussion

Mrs C Forkes BMus (Hons)    Flute & Recorder

Mr J Fryer BA (Hons)    Woodwind

Mr K Garrett BMus (Hons) Piano

Ms A Knight BA (Hons), LGSM, ARCM, LRAM, LTCL    Brass

Mr M Maunder MiDip, LTCL    Guitar

Mrs A Robson-Hanafin BA (Hons)    Voice

Mr E Smith BMus (Hons), DipABRSM   Piano

Ms J Spencer AGSM, LGSM    Cello

Miss H Tagoe BMus    Voice

Mr J Taylor LRAM    Guitar

Mrs A Turner MA (Cantab) PGCE, LRAM    Violin & Theory

Ms H Ward AGSM    Violin

Visiting Staff - Sports and Activities

Major H Adcroft    Shooting

Mr P Amos    Athletics

Mrs X Bishop MA, PGCE     Mandarin

Ms A Bond    LAMDA

Miss N Bowen    LAMDA

Mrs N Brown    Athletics

Mr T Cato   Table Tennis

Mrs H Channon    Athletics

Mr A Elson    Archery

Mr C Goldsmith AISTD (Dist)     Hip Hop

Mr M Gosling    Chess

Mrs K Hunter    Tennis

Ms C Kandrettis BSc, ISTD    Tap and Modern

Mr J Molloy    Games Coach

Mrs C Redman    Games Coach

Mr H Roberts   Games Coach

Mr C Smith Cricket

Mrs G Smith Dance

Ms R Szalma    Swimming

Mr C Wilson Judo         

Documents

Governors Date  
Governor Information 2018.pdf 18th Sep 2018 Download